عوارض تزریق ژل
عوارض تزریق ژل چیست؟ همه آنچه که باید از عوارض تزریق ژل بدانید
ژانویه 19, 2022
پروتئین تراپی مو
دسامبر 27, 2022
عوارض تزریق ژل
عوارض تزریق ژل چیست؟ همه آنچه که باید از عوارض تزریق ژل بدانید
ژانویه 19, 2022
پروتئین تراپی مو
دسامبر 27, 2022

 

ماده کراتین چیست؟

یک نوع پروتئین در مو وجود دارد که حدود %70 درصد ساختار مو را تشکیل می دهد و باعث شادابی و درخشندگی مو می شود. این پروتئین مسئول فعالیت های حیاتی سلول ها می باشد. به این پروتئین معجزه آسا کراتین می گویند.
به مرور زمان با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب، مواد شیمیایی و تغییر سبک زندگی این پروتئین در سلول های پوست و مو کاهش می یابد، موها شادابی و درخشندگی خود را از دست داده وز و زبر می شوند.

 

کراتینه مو چیست؟

عمل کراتینه کردن مو، استفاده از مواد شیمیایی برای احیای دوباره ساختمان کراتین مو است در کراتینه مو، تارهای مو با پروتئین کراتین برای ۲ الی ۳ ساعت پوشش داده می‌شوند که باعث نرم و صاف شدن موها می‌شود. کراتینه مو یک روش نیمه دائمی برای صاف و لخت کردن موها به شمار می‌رود همچنین ماندگاری کراتینه مو حدود 2 الی 3 ماه است.

 

کراتینه مو

نحوه انجام کراتینه مو

 

 • مرحله اول: اولین قدم در کراتینه کردن مو با شست‌و‌شوی موها آغاز می ‌شود. در این مرحله موها با شامپو قبل از کراتین شسته و خیسی آن تا حدودی با حوله گرفته می‌شوند. در این مرحله توجه کنید که نیازی به خشک شدن کامل مو نیست و باید موها کمی حالت نم‌دار داشته باشد. در این بین اگر موهای شما نیاز به اکسیژن تراپی و آبرسانی داشته باشد برای شما انجام می شود. این کار در نهایت به احیای مو کمک زیادی می‌کند.
 • مرحله دوم: بعد از مراحل مراقبتی و تقویتی نوبت به مرحله اصلی می‌رسد. در این زمان، مواد کراتین به موها اعمال می ‌شوند. این مواد با توجه به دستورالعمل و توصیه‌های مواد مصرفی باید حدود یک ساعت روی موها باقی بمانند تا موثر واقع شوند. اگر در زمان استراحت مواد از سشوارهای سالنی استفاده کنید باعث سرعت بخشیدن به کارها و بهبود عملکرد مواد می‌شود.
 • نکته مهم: مواد کراتین به دلیل آزاد کردن ماده شیمیایی خطرناک به نام فرمالدهید باعث سوزش چشم و مجاری تنفسی می‌شود. برای جلوگیری از اتفاقات این چنینی می توانید در مقابل باد پنکه این کار را انجام دهید.
 • مرحله سوم: بعد از سپری شدن زمان مورد نیاز نوبت به اتوکشی موها می‌رسد. در این مرحله از اتو موهایی مخصوص این کار با درجه حرارت بالا استفاده می‌شود تا نتیجه کار ایده آل باشد.
 • مرحله چهارم (آخر): سرانجام موها با شامپو یا ماسک بعد از کراتین شسته می‌شوند تا موارد کراتینه از لابه لای موها پاک شوند. ممکن است مواد شما نیاز به قرنطینه داشته باشد. قرنطینه در واقع زمانی بین 1 تا 3 روز است که به شما توصیه می‌شود به موهای خود آب نزنید تا مواد کراتینه حداکثر کارایی را اعمال کنند.

انواع کراتینه مو

انواع کراتینه مو

کراتینه برزیلی

این روش برای افرادی که موهای فر بسیار مناسب است. در این شیوه علاوه به از بین رفتن وز مو، تارهای مو صاف و درخشان نیز می شوند. کراتینه برزیلی، وز مو را از بین می‌برد و موها را صاف می‌کند در حالی که حجم موها را نیز حفظ می‌کند. یک آرایشگر با تجربه به حداقل یک ساعت زمان برای کراتینه کردم موهای حجیم نیاز دارد.
ماندگاری کراتینه برزیلی با توجه به جنس مو در حدود 3 تا 6 ماه است. در این روش موها با روغن‌های ضروری و مفید به خوبی تغذیه می‌شود در حالی که یک لایه از پروتئین روی موها را پوشانده و باعث صافی و نرمی آن می‌شود. کراتینه موی برزیلی حاوی فرمالدهید نیستند.

 

کراتینه احیایی

کراتینه احیایی، وز موها را از بین می‌برد درحالی که حالت و فر موها را حفظ می‌کند.برای افرادی که از داشتن موی فر راضی هستند این شیوه درمانی مناسب تر است. با استفاده از متد کراتینه برزیلی تنها وز مو گرفته می شود و حالت و فر موها حفظ می شود.
پس مو فرفری هایی که موهای خود را دوست دارند کراتینه احیایی پیشنهاد می شود. در این روش آرایشگر، موی شما را از ریشه تا نوک، با مواد کراتینه مو می‌پوشاند. این شیوه دائمی نیست ولی حداقل 2 ماه دوام دارد.

 

کراتینه ژاپنی

برای اولین بار این روش در سال 1990 به دنیای مد و فشن معرفی شد. اصطلاح صافی ژاپنی یا یوکو یا ریباندینگ مو همگی اشاره به یک تکنیک دارد.فرایند صافی ژاپنی مو بین 3 تا 5 ساعت طول می کشد. مدت زمان صافی مو در این روش بین 4 تا 8 ماه است که به مراقبت های بعدی در منزل بستگی دارد.
مواد صاف کننده ژاپنی متشکل از مشتقات اسید گلیکولیک است. این محلول باعث ایجاد اختلال در پیوند مو می شود و همین امر باعث صاف شدن موها می شود. به طور کلی ماندگاری صافی ژاپنی زیاد است و در این زمان، موهای ریشه رشد قابل توجهی خواهند داشت. طوری که نیمی از مو به طور طبیعی رشد کرده ولی هنوز صافی قسمت های میانه مو حفظ شده است.

مراقبت های بعد از کراتینه مو

مراقبت های بعد از کراتینه مو

 

تمام مواردی که در زیر لیست شده است فقط برای طولانی تر کردن اثر کراتینه مو می باشد. در واقع رعایت نکردن آنها به کل کراتینه موی شما را نابود نمی کند بلکه باعث می شود تا اثرش زودتر از بین برود.

 • تا چهل و هشت ساعت بعد از کراتینه مو نباید مو های خود را شستشو دهید.
 • شنا در آبی که حاوی کلر یا نمک است می‌تواند بر ماندگاری کراتین روی موها تاثیر بگذارد.
 • شامپوهایی که حاوی کلرید سدیم و سولفات هستند برای موهای کراتین شده توصیه نمی‌شوند.
 • در کل موهای کراتین شده باید کمتر شسته شود.
 • استفاده مداوم و روزانه از اتو مو یا فرکننده‌های مو باعث خشکی و آسیب به موهای کراتینه خواهد شد.
 • استفاده از بالش‌های ساتنی و ابریشمی جهت کاهش فشار به موهای کراتینه شده.
 • بعد از شستن مو حتما از ماسک مو و نرم کننده استفاده کنید.
 • استفاده از آب سرد جهت شستن مو بعد از کراتینه مو

کراتینه مو در مردان

کراتینه مو در مردان

کراتینه مو فقط به زنان توصیه نمی‌شود. در واقع، کراتینه مو مردانه در حال حاضر در بسیاری از سالن‌ها و مراکز زیبایی موجود است. آقایان به‌خصوص آنهایی که عاشق مدل موی بلند هستند، برای براق‌تر، صاف‌تر و نرم‌تر‌کردن موهایشان به کراتینه مو نیاز دارند.
فواید کراتینه موی مردانه و زنانه تفاوتی ندارد و در هر دو محلول برای احیاء و ترمیم فولیکول مو استفاده میشود. در خانم ها کراتینه جهت موی سر انجام می شود اما در آقایان علاوه بر کراتینه موی سر کراتینه ریش و سبیل هم قابل استفاده است. که باعث نرمی، صافی و براقی مو می شود.

 

فواید کراتینه مو

 • نگهداری راحت تر موها
 • موهایی صاف و درخشان
 • تاثیر طولانی مدت
 • رشد بهتر موها
 • خداحافظی با موهای وز
 • صرفه جویی در وقت

 

آیا کراتینه مو سرطان زا است؟

باید بدانید که کراتینه موادی به نام فرمالدهید دارد که تنها 2 درصد از کل مواد کراتین را شامل می شود. و باقی ترکیبات آن، شامل پروتئین ها و ویتامین های مخصوص مو است که موهایتان را تقویت کرده و به آنها حالتی مناسب می بخشد.
فرمالدهید موجود در محلول کراتینه، یکی از عوامل مهم تحریک‌ کننده سلول های سرطانی است البته استفاده از این ماده به اندازه کم، آن چنان دردسر ساز نیست اما هر چقدر از این ماده در محلول کراتینه بیشتر استفاده شود، میزان ماندگاری موهای صاف و نرم هم بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که به هنگام استفاده از اتوی مو یا سشوار، حرارت آن ها باعث تولید شدن بخار فرمالدهید می شود که خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد.
یکی از نکات مهمی که در کراتینه مو وجود دارد، این است که مواد کراتینه باید روی ساقه مو قرار داده شود که تمامی کراتین کارهای حرفه ای این موضوع را به خوبی می دانند و رعایت می کنند. قرار دادن مواد کراتینه روی پوست سر، باعث ایجاد مشکلات مختلف و حساس شدن پوست سر شود و حتی عوارضی مانند سرطان را ایجاد می کند.

 

عوارض کراتینه مو

 • ریزش موها یکی از عوارض شایع کراتینه مو است. مواد شیمیایی موجود در مواد کراتینه با توجه به جنس موهای افراد می تواند تاثیرات متفاوتی را از خود نشان دهد در بعضی افراد که دارای موهای شکننده می باشند، باعث نازک تر شدن موها، افزایش ریزش و در ادامه کچلی می شود. به صورت کلی این مورد غیر قابل انکار است که مواد کراتینه به همراه گرمای اتو مو باعث آسیب رساندن به فولیکول مو می شود.
 • استنشاق فرمالدهید منجر به سوزش گلو، سرفه، خارش چشم و حتی خونریزی از بینی می‌شود. فرمالدهید به جز افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری ALS، بیماری‌های مزمنی هم چون آسیب به سیستم عصبی مرکزی، سردرد، افسردگی، تغییرات خلقی، بی خوابی، حساسیت، اختلال حافظه و تعادل را نیز ایجاد می کند.
 • مواد کراتین در بعضی افراد ممکن است باعث آلرژی و یا مشکلات پوستی بشود پس قبل از کراتینه مو مقدار از آن را روی بخش کوچکی ازمو تست کنید.
 • در دوران بارداری به هیچ وجه نباید در معرض فرمالدهید قرار گرفت و کراتین مو در این دوران ممنوعیت دارد. حتی در سالن‌هایی که در حال انجام کراتینه هستند نباید مادران باردار حضور داشته باشند.

 

قیمت کراتینه مو

قیمت کراتینه مو در خانم‌ها به طور متوسط در سال 1401 با چه هزینه‌ای انجام می‌شود؟

 • کمترین قیمت معمولا برای مو‌های کوتاه: ۴۰۰ هزار تومان
 • قیمت متوسط برای مو‌ها معمولی: ۷۰۰ هزار تومان
 • قیمت میانگین برای مو‌های بلند: یک میلیون و دویست هزار تومان

1 دیدگاه

 1. با سلام … ممنون از مطلبی که گذاشتید … میخواستم بدون کراتینه مو به سبک ژاپنی کجا انجام می دهند… منظورم در تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی